Podpora dizajnu zameraného na osoby so zdravotným postihnutím vo vysokoškolskom vzdelávaní

Vitajte v bulletine č. 1 projektu EÚ Erasmus+ D2F

1

O čom to je

Začlenenie dizajnu zameraného na osoby so zdravotným postihnutím do študijných programov vysokých škôl s cieľom riešiť problematiku zdravotného postihnutia, podporu inkluzívneho vzdelávania a posilnenie postavenia študentov pri vytváraní prístupných produktov a služieb zameraných na používateľa.

2

Pre koho

Tento projekt je určený vysokoškolským pedagógom, tvorcom učebných osnov a zamestnancom vzdelávacích inštitúcií podporujúcich inkluzívne vzdelávanie. V konečnom dôsledku prináša prospech študentom a ľuďom so zdravotným postihnutím tým, že podporuje inkluzívnejšie a participatívne vzdelávanie.

3

Trvanie

Projekt bude trvať 30 mesiacov so začiatkom od januára 2024. Počas tohto obdobia sa vytvorí vzdelávacia platforma a vo všetkých zúčastnených krajinách sa zorganizujú podujatia a pilotné aktivity.

Aktualizácie projektu

Úvodné stretnutie vo Vilniuse

Projekt Design2Freedom sa oficiálne začal úvodným medzinárodným stretnutím, ktoré sa konalo 29. februára a 1. marca 2024 vo Vilniuse v Litve.

Na stretnutí sa zúčastnili partneri projektu z Universidade da Coruna (Španielsko), Vilniaus Kolegija (Litva), CreaD (Belgicko) a Technickej univerzity v Košiciach (Slovensko). Účastníci spoločne načrtli kľúčové koncepty, ako je sociálny model zdravotného postihnutia, univerzálna prístupnosť, podporné technológie a participatívne metodiky. Toto úvodné stretnutie pripravilo pôdu pre budúcu spoluprácu stanovením míľnikov projektu, výsledkov a usmernení.

Tréning pre partnerov (LTT1) v Madride

V dňoch 29. až 31. mája 2024 sa tím Design2Freedom zišiel v Madride na tréningu. Podujatie bolo zamerané na metodiky inkluzívneho vzdelávania, procesy dizajnového myslenia a podporné technológie pre zdravotne postihnutých. Mimoriadne pôsobivou časťou tréningu bola návšteva rezidencie nadácie COCEMFE, kde boli účastníci v kontakte s jej obyvateľmi a skúmali, ako sa zásady dizajnu zameraného na človeka uplatňujú v reálnom živote.

Niektoré zdroje o inkluzívnom dizajne a vzdelávaní

Podujatia

Podujatie BETT
Najväčšia svetová výstava vzdelávacích technológií, na ktorej sa zúčastňuje viac ako 600 poskytovateľov EdTech.
22. - 24. január 2025, Londýn
Konferencia k Európskemu dňu osôb so zdravotným postihnutím 2024
Kľúčové podujatie na diskusiu o stratégiách na podporu začleňovania osôb so zdravotným postihnutím v Európe.
28. - 29. november 2024, Brusel

Centrá

Európska agentúra pre špeciálne potreby a inkluzívne vzdelávanie
Informácie o systémoch inkluzívneho vzdelávania v 31 členských krajinách vrátane národných kontaktov a zdrojov.

Informative Paper

ICCHP 2024 Open Access Compendium
Zborník ICCHP 2024 s otvoreným prístupom Pohľad na najnovšie pokroky v oblasti podporných technológií pre prístupnosť a inklúziu.

Partneri projektu

facebook linkedin twitter instagram youtube 
COCEMFE, Španielsko, je mimovládna organizácia zastupujúca ľudí s telesným a zmyslovým postihnutím. COCEMFE zahŕňa 92 organizácií v celej krajine a predstavuje hlavné subjekty slúžiace osobám s chronickými ochoreniami. COCEMFE je koordinátorom projektu D2F.
Universidade da Coruña, Španielsko: verejná univerzita založená v roku 1989. Špecializuje sa na využívanie inovatívnych technológií a jej iniciatívy zahŕňajú tvorbu podporných produktov zameraných na uľahčenie prístupu k informačnej spoločnosti a vývoj digitálneho obsahu pre intervencie prispôsobené jednotlivcom so zdravotným postihnutím.
facebook linkedin twitter instagram youtube 
facebook linkedin 
Creative District je mimovládna organizácia, ktorá poskytuje poradenstvo, rozvíja a podporuje iniciatívy v oblasti kreatívneho a kultúrneho priemyslu a sociálnych inovácií s udržateľným vplyvom. Organizácia podporuje podnikanie v kreatívnom a kultúrnom priemysle a vyvíja nástroje a projekty na podporu a zvýšenie tvorby pracovných miest v tomto odvetví.
VIKO: Inštitúcia vyššieho vzdelávania je najväčšia akreditovaná univerzita v Litve. Univerzita získala diplom Fóra znalostnej ekonomiky za inovácie. Okrem toho sa každoročne revidujú študijné programy tak, aby reagovali na aktuálne spoločenské a ekonomické požiadavky trhu práce a spĺňali potreby, ktoré si vyžaduje spoločnosť.
facebook linkedin instagram youtube 
facebook linkedin twitter instagram youtube 
Technická univerzita v Košiciach bola založená v roku 1952. Napĺňa široké spektrum vzdelávacích potrieb nielen vo východoslovenskom regióne, ale aj v rámci celého Slovenska a strednej Európy, keďže v mnohých špecializáciách je jediným centrom vzdelávania a výskumu v týchto oblastiach. TUKE zriadila v júli 2000 Bezbariérové centrum ako špeciálne pedagogické pracovisko pre študentov so zdravotným postihnutím.

Social Networks

Buďte s nami v kontakte na sociálnych sieťach #Design2Freedom a získajte aktuálne informácie o našich pripravovaných aktivitách prostredníctvom webovej stránky projektu!
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej komisie. Európska únia ani Európska komisia za ne nemôžu niesť zodpovednosť.
website 
#Design2Freedom